Milleks mulle Linkedini profiil?
Hiljuti oli üks mu kolleegidest foorumisse postitatanud üleskutse vastata headhunterite kirjadele-kõnedele. Paljud vaidlesid talle vastu, argumenteerides, et headhunter pole mingi eriseisus, kellele pöördumisele peaks tingimata vastama. Eks mõlemal on natuke õigus. Professionaalina soovitan seda siiski teha, see on üks reaalne võimalus leida endale uusi väljakutseid või edasiviivaid ärikontakte. Et teie karjäär võiks saada uue hoo.
Linkedinil on täna 472 miljonit kasutajat, igas sekundis lisandub kaks uut, tegemist on kindlasti maailma suurima professionaalse suhetevõrgustikuga, kus on esindatud iga kolmas planeedil Maa töötav professionaal, sealhulgas ka 168 tuhat eestlast. Samas on see kindlasti ka kõige enam väärkasutatud sotsiaalne võrgustik. Linkedini profiili omanike hulgas on suur hulk neid, kes oma profiili üldse ei kasuta ega kuigi tihti ei vaata.
Miks inimesed nii teevad?
Raske öelda, ilmselt tehti profiil kellegi soovitusel, võib olla oli see ettevõtte PR-poliitikas ette nähtud, aga siis jäi töö pooleli. Või lihtsalt ei usuta, et see võib kasulikuks osutuda. Tulemuseks see, et väärtuslikud pakkumised profiili omanikuni ei jõua. Et nii võib juhtuda, tean omast käest – olen hiljuti otsinud kontakti mitme inimesega, uurimaks, kas neil oleks huvi kaaluda uusi tööpakkumisi. Neile, kellel Linkedin profiil olemas, kirjutan tihti esmalt just seal. Mitut puhku olen juba peaaegu otsustanud, et ilmselt pole tal huvi, aga siis saanud potentsiaalse kandidaadiga siiski telefoni teel kontakti ja selgub, et huvi on küll, aga Linkedini konto lihtsalt unustatud.
Enda kättesaadavaks tegemine on aga vähim, mida inimene saab rahuldustpakkuvama töö saamiseks teha.
Linkedin on headhunterite igapäevane tööriist
Linkedini 937 miljonilisest käibest suurema osa tuleb erinevatest personaliotsingu teenustest, ostjateks personalifirmad ja korporatiivsed värbajad. Linkedini saavad väga hästi oma karjääri huvides kasutada ka tööjõuturul aktiivselt uute võimaluste otsijad.
Headhunterid – nagu meie – kasutavad Linkedini igapäevase tööriistana inimeste otsimiseks ja nendega kontakteerumiseks. Muidugi pole see meie ainus allikas, aga neid, kellel on Linkedini profiil, on meil oluliselt lihtsam leida. Me leiame hea kandidaadi üles ka siis, kui ta Linkedinist midagi ei tea, aga võib olla kõiki ka ei leia. Ja võib olla mõnel juhul ei tahagi leida neid, kes ei taha, et neid leitaks.
Kui profiil teha, siis juba põhjalikult, järgides Linkedini juhiseid, mis kasutajat selles protsessis väga hästi suunavad. Mida täiuslikum profiil, seda paremini see töötab.
Profiili koostades saab ka ära näidata, missugustest kontaktivõttudest te huvitatud olete.
Profiilis on mitmed tähtsad osad, neist peamised: teenistuskäik, hariduskäik, kokkuvõte ja kontaktid. Kui koostate oma Linkedini profiili, peate ilmselt silmas võimalust, et selle kaudu võiks keegi teid leida – näiteks selleks, et pakkuda teile uut tööd või mingit uut võimalust teie praeguses tööalases rollis, näiteks uut koostöösuhet või uut tellimust vms.
Vaevalt te edaspidi iga päev oma Linkedini konto lahti teete, seetõttu hoolitsege, et selle keskkonna kaudu saadetud sõnumid teieni jõuaksid. Selleks peate Linkedini-sõnumid oma igapäevaselt kasutatavasse e-postkasti suunama. Kui olete seda teinud, saate sõnumitele sealtsamast ka otse vastata. Kuna kontakteeruja võib olla headhunter, kelle kirja te eelistaksite ilmselt saada era e-aadressile, kasutagegi oma erameili. Soovitan profiilile lisada ka telefoninumbri, seda näevad vaid need, kelle kontaktisoovi te juba aktsepteerisite.
Kui olete profiili teinud, saate selle linkida oma kodulehega ja avada otsingumootoritele – see teeb teid leitavaks ka väljaspool Linkedini. Teenistus- ja hariduskäik võiksid olla võimalikult täielikult kirjeldatud, eriti olulised on viimased ja praegune ametikoht, koos töö sisu kirjeldusega. Tähtis on ka kokkuvõte ja need paar sõna, mis teie nime taga seisavad. Otsingumootorid leiavad paremini üles neid profiile, millel on foto, millel on loetletud oskusi, millel on kokkuvõte.
Kohtumiseni Linkedinis!